Agt Hukuk

Trafik Hukuku

Türkiye'de Yabancı Plakalı Araçların Taraf Olduğu Trafik Kazaları 

Yabancı plakalı aracınızla Türkiye'de bir trafik kazası yaşamanız halinde zararınızın tazmini karşı aracın sigorta şirketinden talep edebilirsiniz. Ancak Türkiye'de bilirkisi raporu almak ve/veya onarımını Türkiye'de yaptırmak zorunda değilsiniz. Bu hususta bir seçim ir hakkınız bulunmaktadır. Almanya'ya döndükten sonra hasarı resmi bir biliirkişiye inceletebilir ve onarımını Almanya’da yaptırabilirsiniz. 

Size zarar veren aracın sigorta şirketine, tazminat taleplerinizi yönelttiğinizde sigorta şirketi tarafından zararınız tazmin edilmediği takdirde Sigorta Tahkim Komisyonu nezdinde yapacağınız bir başvuru ile mahkemelerden daha kısa bir sürede ve daha uygun bir maliyette tazminat talepleriniz değerlendirilerek, tazminata karar verilmektedir. 

Trafik kazalarından doğan tazminat taleplerinizin çözümünde Türk hukuku geçerli olduğundan bu konuda uzman bir kişiden hukuki yardım alarak ilerlemenizi tavsiye ederiz. 

Aşağıdaki kalemlerden oluşan tazminat taleplerinizin yerine getirilmesi :

- Hasarlı aracınızın onarım masrafları
- Yeni bir aracın maliyeti
- Çekme ücretleri 
- Tıbbi yardım hizmeti giderleri 
- Manevi tazminat talepleri
- Kazanç kaybı ve  iş göremezlik tazminatları
- Destekten yoksun kalma tazminatı
- Bilirkişi giderleri


Aracınızla Türkiye’de bir kazaya dahil olmanız halinde aşağıdaki hususları size hatırlatmak isteriz. Zarar gören taraf olarak, hasarı kanıtlamakla yükümlü olduğu için kazanın nasıl olduğunu ispat etmeniz gerekmektedir. Bu nedenle aşağıdaki hususları kaza anında mutlaka edinmeye çalışmalısınız: 

- Sürücü ve araç sahibinin kimlik bilgileri,  
- Aracın plakası, 
- Karşı araca ait sigorta poliçelerinin örneği, poliçe bilgileri ve numarası, 
- Varsa tanıkların adı ve adres bilgileri, 
- Kaza yerinin ve araçlardaki hasarın fotoğrafları ve video kayıtları,
- Kazaya ilişkin kusur raporu.